Az ACMOSS és az Airbus közbiztonsági bemutatója a DMO használatáról

Az ACMOSS az Airbus Public Safety and Security részvételével 2025. január 31-én operatív bemutatót tartott az RRF közvetlen módú megoldásáról

Forrás: ACMOSS actualites, 2025.02.10.

Az ACMOSS ipari partnere, az Airbus Public Safety and Security részvételével 2025. január 31-én operatív bemutatót tartott a Jövő Rádióhálózata (RRF) közvetlen módú megoldásáról a Marseille-i Tengeri Tűzoltó Zászlóalj (BMPM) beavatkozási és túlélési technikák képzési központjában (CETIS).9

Az RRF felhasználók magas elvárásainak való megfelelés érdekében az ACMOSS és a BMPM 2025. január 31-én, pénteken demonstrációt szervezett a közvetlen üzemmódú megoldás (DMO) megfelelő működéséről egy épülettűz oltás összefüggésében, és ellenőrizni tudta annak megfelelő működését.

A közvetlen mód fő célja az eszközök közötti közvetlen kommunikáció képessége anélkül, hogy 4G vagy 5G hálózatoktól függene. Ez az operatív kommunikáció alapvető eleme beltéri környezetben vagy fehér zónában történő beavatkozás esetén. A mentési műveletek megfelelő végrehajtása érdekében a közvetlen módot a biztonsági és mentési szolgálatok jogosan tekintik alapvető jellemzőnek.

Az ACMOSS RRF előfizetők számára kínált közvetlen módú megoldásának rendkívül innovatív aspektusa a 4G/5G hálózatokon történő nagyon nagy sebességű kommunikáció kombinálása a közvetlen módú kommunikációval kettős üzemmódú és relé üzemmódú funkciókon keresztül.

Közvetlen módú kommunikációra akkor van szükség, ha a 4G/5G hálózati lefedettség elégtelennek bizonyul ahhoz, hogy az eszközök ezeken a hálózatokon kommunikáljanak, de akkor is, ha üzemeltetési okokból a közvetlen kommunikációt részesítik előnyben. A közvetlen mód, mint tartalék kommunikációs megoldás, lehetővé teszi a kommunikáció folytonosságát minden körülmények között, különösen azon felhasználók számára, akik kiesnének a hálózati lefedettségből, vagy ideiglenesen elveszítenék a 4G hálózatot.

A következő fókuszpont a kockázatkezelés és a potenciális biztonsági rések enyhítésére szolgáló ellenőrzések voltak. Az Airbus átfogó információbiztonsági ellenőrzéseket és egyéb kockázatkezelési formákat tervez és valósít meg az ügyfelek, beszállítók és architektúrák biztonsági kockázatainak kezelésére.

Az ACMOSS felelős egy egységes, megosztott használatú távközlési rendszer (a Jövő Rádióhálózata – le Réseau Radio du Futur – RRF) megtervezéséért, telepítéséért, karbantartásáért és üzemeltetéséért az állam valamennyi biztonsági és mentési szereplője, a helyi hatóságok és egyesületek, valamint az e területen közszolgáltatási feladatokat ellátó bármely állami vagy magánszervezet számára.

A „mikrokörte” közvetlen üzemmód funkciói megfelelő működésének technikai bemutatása, amelyet a konyhai tűzesetből végrehajtott dinamikus bemutató követett, lehetővé tette a jelenlévő felhasználói szolgálatok (SDIS, DGSCGC, DTNUM, prefektúra, SAMU, önkormányzati rendőrség) tesztelését és megfigyelését:

  • a kommunikáció folytonossága a 4G hálózat elvesztése esetén a közvetlen üzemmódra való automatikus váltásnak köszönhetően;
  • segélyhívások kezdeményezésének és fogadásának képessége közvetlen módban, amelyeket a felhasználón keresztül átjátszó módban lehet küldeni a vezetési pontra 4G lefedettség alatt, földrajzi helymeghatározással;
  • képesség kommunikálni egy MCX konferencián és egy közvetlen módú csatornán egyidejűleg kettős módban;
  • a mikrokörte közvetlen üzemmód rögzítése egyéni védőeszközökhöz, és hangkapcsolat valamilyen típusú felső audió berendezéssel;
  • a mikrokörte közvetlen üzemmód jó kezelése a tűzoltókkal felszerelt tűzoltók által.

Ez az operatív bemutató lehetővé tette a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz keretében kifejlesztett közvetlen módú megoldás megfelelő működésének, a mikrokörte megvalósításának egyszerűségének, valamint az üzemeltetési igényekhez és a veszélyes helyzetekhez, például tűzoltási műveletekhez való alkalmazkodóképességének ellenőrzését. Az ACMOSS által javasolt közvetlen módú megoldás így hozzájárul a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz ellenálló képességéhez azáltal, hogy garantálja a helyszíni kommunikáció fenntartását az operatív központok felé, még akkor is, ha vészhívás során megszakad a hálózat.

A Belügyminisztérium és a tengerentúli területek 2023. január 25-i orientációs és programozási törvénye értelmében a Mobil Üzembiztonsági és Mentési Kommunikációs Ügynökséget (ACMOSS) 2023. március 30-án a 2023-225. sz. rendelettel közigazgatási jellegű közintézmény formájában hozták létre. A Belügyminisztériumhoz és a tengerentúli területekhez tartozik.

Az ACMOSS felelős egy egységes, megosztott távközlési rendszer (a Jövő RádióhálózataRRF) megtervezéséért, telepítéséért, karbantartásáért és üzemeltetéséért az állam valamennyi biztonsági és mentési szereplője, a helyi hatóságok és egyesületek, valamint az e területen közszolgáltatási feladatokat ellátó bármely állami vagy magánszervezet számára.

Az ACMOSS feladatai:
– kommunikációs rendszerek tervezése, fejlesztése és szállítása
– részvétel a technikai standardok meghatározásában
– részvétel a technológiafigyelés, a kutatás és fejlesztés, valamint a szabványosítás koordinálásában
– tárhelyszolgáltatás, szervezés, valamint technikai, adminisztratív és pénzügyi irányítás
– megbízható rendelkezésreállás
– üzemeltetés és karbantartás
– a feladatai teljesítéséhez szükséges technikai, adminisztratív, jogi és pénzügyi tanulmányok elvégzése

Tovább az ACMOSS oldalára >>>

Scroll to Top